تا حالا فکر کردید که بدون هنر، زندگی ما چه شکلی می‌توانست باشد؟ بدون رنگ، سرزندگی و خلاقیت‌های هنری که جهان امروز برای ما به ارمغان آورده، دنیا مطمئناً جایی بسیار دلگیر بود.

اینجا به ۵ دلیل اشاره می‌کنیم که چرا برای زیباتر کردن و روح بخشیدن به خانه و فضای زندگی، باید به خرید آثار هنری بپردازیم.

۱. لذت زیبایی‌شناسی

یکی از مهم‌ترین دلایل لزوم خرید آثار هنری، لذت زیبایی‌شناسی این آثار است. چه دلیلی ساده‌تر از این می‌توان برای خرید یک اثر هنری آورد که «من اون رو دوست دارم»؟!

آثار هنری که دستان هنرمند خلق می‌کنند، بسیار زیباتر و لذت‌بخش‌تر از آثاری هستند که کپی می‌شوند و یا به تولید انبوه می‌رسند. حتی غیرحرفه‌ای‌ترین متخصصان هنر نیز تفاوت بین اثری خلاق و اثری کپی شده را تشخیص می‌دهند.

هنرهای زیبا و اصیل به فضا ارزش می‌بخشند. وقتی به یک نقاشی نگاه می‌کنیم، آثار ضربه‌های قلم‌مو را روی آن می‌بینیم و به ارزش زمان و تلاشی که صرف خلق آن شده پی می‌بریم.

لذت زیبایی‌شناسی

۲. آثار هنری به فضا عمق می‌دهند

نقاشی روی دیوار قرار می‌گیرد، خود را از دیوار جدا می‌کند و به فضا عمق و شخصیت می‌بخشد. مجسمه‌ها و سایر آثار هنری سه‌بعدی نیز جلوه ویژه‌ای به خانه می‌دهند.

یک اثر هنری خوب، لحظه‌ای که کسی وارد فضا می‌شود، توجه او را به‌طور کامل به خود جلب می‌کند.

۱۰ نکته و دلیل اصلی برای خرید و استفاده از آثار هنری
بیشتر بخوانید...

۳. آثار هنری می‌توانند موضوعی برای شروع گفتگو باشند

«این نقاشی زیبا رو از کجا آوردی؟!»

اگر آن نقاشی، چاپ و یا کپی باشد، گفتگوی خاصی شکل نمی‌گیرد، اما اگر دستان هنرمندی آن را خلق کرده باشد، معمولاً داستان جذابی پشت آن هست. ممکن است هنرمند را بشناسید، داستان خلق اثر را بدانید و از نگرش و احساسات هنرمند نسبت به اثر، درک بالایی داشته باشید.

معمولاً، وقتی کسی اثری هنری را می‌خرد، به این دلیل است که این اثر را در وجود خود حس کرده است. او عمیقاً با اثر، احساس هم‌ذات‌پنداری می‌کند و در یک ‌لحظه تصمیم می‌گیرد که آن را داشته باشد. این لحظه و اتفاق همیشه به داستانی شورانگیز منجر می‌شود. وقتی دیگران درباره آن اثر از فرد می‌پرسند، او داستانی جذاب دارد که برایشان تعریف کند.

خرید اثر هنری می‌تواند سرمایه‌گذاری باشد
تابلو چوبی اثر نیلازی

۴. خرید اثر هنری می‌تواند سرمایه‌گذاری باشد

هیچ‌وقت نمی‌توان پیش‌بینی کرد که دنیای هنر به کدام سو می‌رود. فکر این‌که شاید در طول ۱۰ سال، ارزش اثر هنری که خریده‌اید دو برابر شود، هیجان‌انگیز است.

البته این اتفاق برای تمام آثار هنری نمی‌افتد، اما مهم‌تر از ارزش مادی، ارزش احساسی اثر هنری است. وقتی اثری هنری را با تمام وجود دوست دارید، معمولاً تمایلی به فروش آن ندارید. یک اثر هنری زیبا می‌تواند نسل‌ها در خانواده‌ای باقی بماند و از نسلی به نسلی دیگر برسد. هر چه قدمت اثر در خانواده‌ای بالاتر رود، ارزش آن بیشتر می‌شود.

آشنایی با هنر نقاشی و تکنیک‌های آن
بیشتر بخوانید...

۵. با خرید اثر هنری از هنرمند حمایت می‌کنید

بسیاری از افراد به خاطر گران بودن اثر هنری، از خرید آن طفره می‌روند؛ اما شما فقط برای چیزی که قرار است به دیوار نصب شود پول پرداخت نمی‌کنید، بلکه با خرید اثر هنری، درعین‌حال که هزینه مواد (رنگ‌های گران‌قیمت، بوم و قاب) را می‌پردازید، هزینه هنر و زمان هنرمند را که صرف خلق این اثر ویژه شده است، و همین‌طور هزینه سال‌ها تلاش و تجربه او را که صرف پرورش استعدادهای خود کرده است، پرداخت می‌کنید. مهم‌تر از همه این‌که با خرید آثار هنری به حمایت هنرمند برای ادامهٔ راهش و تبدیل جهان به فضایی شادتر و پویاتر می‌پردازید.

به گفتهٔ توماس مرتون: هنر به ما امکان می‌دهد که خود را پیدا کنیم، و درهمان حال خود را گم کنیم.