جواهرات هدیه‌ خاص و جذابی است که البته خرید آن باتوجه به سلیقه‌های مختلف، معمولاً کار آسانی نیست.

با این وجود اگر هنگام خرید، به چند نکته مهم و طلایی توجه کنید، درنهایت حتماً هدیه مناسب را برای فرد مورد نظرتان خواهید یافت.

چه نکاتی‌ را برای خرید جواهرات به‌عنوان هدیه باید در نظربگیرید؟

بیایید‌ نگاهی به ۶ نکته در این زمینه بیندازیم.

۱. به این فکر کنید که چه کسی قرار است از آن استفاده کند

وقتی به‌طور جدی درباره شخصی که قرار است از آن جواهر استفاده کند فکر می‌کنید، قطعاً می‌توانید هدیه مناسبی برای او پیدا کنید.

چه نکاتی‌ را برای خرید جواهرات به‌عنوان هدیه باید در نظربگیرید؟

هنگامی که صحبت از دریافت‌کننده هدیه می‌شود، نکاتی وجود دارد که بهتر است قبل از خرید جواهرات به آن‌ها توجه کنید:

استایل شخصی

آیا شخص، استایل منحصر‌به‌فردی دارد؟ اگر این‌طور است، جواهراتی را انتخاب کنید که با علایق و سلیقه خاص او مطابقت داشته باشد.

سبک زندگی

آیا این فرد، کار‌های دستی انجام می‌دهد؟ در این صورت، ممکن است لازم باشد از هدیه دادن جواهرات یا انگشتر‌های ظریف به او چشم‌پوشی کنید.

سنگ تولد

سنگ تولد دریافت‌کننده هدیه چیست؟  برای فهمیدن آن، می‌توانید ماه تولد او را در جدول سنگ‌های تولد، چک کنید.

سایز

اگر قصد خرید انگشتر دارید، باید اندازه انگشت فرد را بدانید. گردنبند‌ها نیز اندازه‌های مختلفی دارند که برای هر فرد، باید سایز مناسب او را بگیرید.

آشنایی با اکسسوری و نکات مهم در انتخاب آن‌ها
بیشتر بخوانید...

۲. به این فکر کنید که هدیه‌ شما چه پیامی منتقل می‌کند؟

جواهرات در کنار زیبایی‌های خاص خود، می‌توانند پیام‌های مهمی را نیز منتقل کنند. اگر با کسی رابطه عاشقانه دارید، جواهری که برای هدیه دادن انتخاب می‌کنید، می‌تواند میزان جدی بودن شما را در رابطه نشان دهد.

اگر رابطه‌تان عاشقانه نیست، جواهرات متفاوتی را می‌توانید انتخاب کنید. در هدیه دادن جواهرات در چنین موقعیت‌هایی، حتما این موارد را در نظر داشته باشید:

 • جواهرات گران‌قیمت نشان‌دهنده جدیت شما در رابطه است. اگر رابطه شما جدی نیست، جواهرات ارزان‌تری را برای هدیه در نظر بگیرید.
 • حلقه‌ها در روابط عاشقانه، بار معنایی عمیقی دارند. علاوه‌بر حلقه نامزدی و ازدواج، دیگر حلقه‌ها و انگشتر‌ها هم می‌توانند پیام خاصی را منتقل کنند.

این پیام به انگشتی بستگی دارد که فرد، انگشتر را در آن به ‌دست می‌کند. اما به‌طور کلی، هنگام خرید انگشتر، باید به این مسئله فکر کنید که با هدیه دادن آن چه پیامی را به طرف مقابل انتقال می‌دهید.

 • انتخاب جواهرات متناسب با روحیات و سلیقه طرف مقابل‌، به او نشان می‌دهد که برایش اهمیت زیادی قائل هستید. اگر می‌خواهید در این کار موفق باشید، حتما چیزی را انتخاب کنید که نشان دهد شناخت خوبی روی دوست‌تان دارید و بر اساس این شناخت، هدیه را برای او گرفته‌اید.
 • جواهرات می‌توانند نشانگر روابط صمیمی خانوادگی باشند. برای هدیه به اعضای خانواده، گردنبند یا انگشتری را با نگین سنگ تولد هر کدام از اعضای خانواده و یا با یک طرح حکاکی شده خاص روی آن‌ها، هدیه دهید. شما به این شکل نشان می‌دهید که چقدر خانواده برایتان مهم است.
 • جواهرات همیشه هدیه مناسبی نیستند. گاهی شرایطی پیش می‌آید که ممکن است نخواهید جواهرات هدیه بدهید. به‌عنوان‌مثال، ممکن است شخصی که می‌خواهید به او هدیه دهید، دچار این سوء‌تفاهم شود که شما به‌دنبال رابطه‌ای عاشقانه هستید. به‌طور کلی به‌نظر می‌رسد که جواهرات انتخاب خوبی برای هدیه دادن به همکاران و یا افرادی که رابطه نزدیکی با آن‌ها ندارید، نیستند.
 • هدیه دادن جواهرات

۳. مواد به‌کاررفته در جواهرات را بشناسید

هنگام انتخاب جواهرات، شناخت مواد به‌کاررفته در آن‌ها بسیار مهم است. فلزات گرانبها و سنگ‌های قیمتی، کیفیت‌های مختلفی دارند و از نظر قیمت، متفاوت هستند. هنگام خرید جواهرات، باید حتماً به این مسئله دقت کنید. در اینجا به چند نکته در مورد مواد به‌کاررفته در جواهرات اشاره می‌کنیم:

 • فلزات گران‌بها

در اکثر جواهرات، طلا، نقره، پلاتین، و دیگر فلزات قیمتی، به کار می‌رود. عیار طلا، مقدار طلای خالص به‌کاررفته در یک قطعه جواهر را نشان می‌دهد و هنگام انتخاب، باید به آن دقت کنید.

 • الماس: الماس دارای سیستم درجه‌بندی خاصی است که نشان می‌دهد قطعه الماس به‌کاررفته در جواهر، چقدر ارزشمند است. اگر به‌دنبال خرید جواهراتی با قطعات الماس هستید، حتما باید درباره این سیستم درجه‌بندی و ارزش‌گذاری، اطلاعاتی به‌دست آورید و آن را به خوبی بشناسید.
آشنایی با زیورآلات و انواع مدل‌های آن در سال 2021
بیشتر بخوانید...
 • سنگ‌های قیمتی

سایر سنگ‌های قیمتی نیز دارای سیستم درجه‌بندی خاص خود هستند. این سیستم ارزش‌گذاری، برای هر کدام از این سنگ‌ها، متفاوت است. قبل از خرید جواهراتی با سنگ‌های قیمتی، کمی وقت بگذارید و اطلاعاتی درباره آن‌ها به دست آورید.

۴. گزینه‌هایی بی‌نقص که هیچ‌گاه از مد نمی‌افتند

برخی جواهرات و زیورآلات، بسیار خاص‌ هستند و همیشه افراد را به خود جذب می‌کنند. به‌طور مثال، جواهرات کلاسیک هیچ‌گاه از مد نمی‌افتند و همیشه گزینه‌های خوبی برای هدیه دادن هستند:

 • قوطی یادگاری گردنی

قوطی‌های یادگاری، بسیار جذاب و کاربردی هستند و قیمت‌های مختلفی دارند. در صورتی که قصد دارید یکی از این قوطی‌ها را هدیه دهید، برای خاص‌تر شدن هدیه‌ می توانید عکسی را نیز در آن قرار دهید.

 • مروارید

مرواریدها علاوه‌بر این‌که سنگ تولد ماه خرداد هستند، هیچ‌گاه نیز از مد نمی‌افتند. یک رشته مروارید یا یک جفت گوشواره مروارید همیشه انتخاب خوبی برای هدیه دادن است.

سنگ‌های قیمتی

 • نقره استرلینگ

جواهرات و زیور‌آلات نقره، ازجمله زنجیر نقره کلاسیک، دستبند و موارد دیگر، همیشه گزینه‌هایی عالی برای هدیه هستند.

 • ساعت

ساعت گزینه‌ای فوق‌العاده برای هدیه است، به‌ویژه اگر ساعت را متناسب با علایق و سلیقه فردی انتخاب کنید که می‌خواهید به او هدیه دهید.

 • سنگ تولد

سنگ تولد یکی از بهترین گزینه‌ها برای هدیه دادن به مناسبت تولد و یا مناسبت‌های خاص دیگر است.

۵. مطمئن شوید واقعاً چیزی را دریافت می‌کنید که پولش را پرداخت کرده‌اید

چه بخواهید جواهرات را به‌صورت آنلاین بخرید و چه به‌صورت حضوری، همیشه باید از این مسئله اطمینان حاصل کنید که کیفیت چیزی که می‌خرید، با پولی که برای آن پرداخت می‌کنید، مطابقت دارد. چندین شاخص کیفی وجود دارد که باید هنگام خرید جواهرات، به آن‌ها دقت کنید:

 • مارک و نشان

بیشتر جواهرات، مارک‌ها و نشان‌هایی دارند که اطلاعات مربوط به فلز به‌کاررفته در ساخت جواهر و گاهی نیز سازنده آن را نشان می‌دهند. برای اطمینان از مطابقت این اطلاعات با آنچه که می‌خواهید بخرید، حتما تحقیق و بررسی کافی انجام دهید.

 • گزارشات آزمایشگاهی

بسیاری از سنگ‌های قیمتی دارای گزارش‌های آزمایشگاهی هستند که اطلاعاتی درباره اندازه، کیفیت و گاهی ارزش مالی آن‌ها را ارائه می‌دهند. این گزارش‌ها مدارک معتبری هستند که اعتبار سنگ قیمتی را که می‌خواهید بخرید، اثبات می‌کنند و گفته‌های فروشنده را درباره آن تایید می‌کنند.

گزارشات آزمایشگاهی

 • ارزیابی و برآورد قیمت

اگر هدیه‌ای که می‌خرید، ارزش مالی بالایی دارد، حتماً قیمت آن را توسط مراجع معتبر، ارزیابی کنید. این مسئله می‌تواند برای بیمه نیز به کار بیاید.

۶. امکان مرجوع کردن و تعویض جواهر را در نظر بگیرید

حتی اگر در انتخاب جواهر برای شخص، دقت و بررسی زیادی انجام دهید، همیشه این احتمال وجود دارد که اندازه آن برای او مناسب نباشد و یا جواهر دیگری را دوست داشته باشد. قبل از تصمیم‌گیری نهایی برای خرید هدیه، حتماً بررسی کنید که امکان تعویض یا مرجوعی وجود داشته باشد. شاید اصلاً نیازی به مرجوع کردن یا تعویض پیدا نکنید، اما این کار برای اطمینان خاطر شما لازم به‌نظر می‌رسد.

قبل از خرید جواهرات، به دنبال ایده باشید

قبل از خرید جواهرات برای دادن هدیه‌ای خاص، با دیدن نمونه‌های مختلف، از آن‌ها ایده و الهام بگیرید. گاهی اوقات، این الهام در انتخاب هدیه‌ای خاص و فوق‌العاده می‌تواند به شما کمک شایان بکند.