تاریخچه روز جهانی چپ‌دست‌ها

در جهانی که تحت سلطه راست‌دست‌ها است، روز جهانی چپ‌دست‌ها در ۱۳ آگوست، فرصتی است برای برگزاری جشنی برای چپ‌دست‌ها و آگاهی‌بخشی در مورد مسائلی که در زندگی روزمره با آن‌ها روبرو هستند.این روز اولین بار در سال ۱۹۷۶، توسط مؤسس بنیاد چپ‌دست‌ها، دین کمپل، به نام چپ‌دست‌ها نامگذاری شد و از آن زمان تاکنون هر ساله این مناسبت در نقاط مختلف دنیا جشن گرفته می‌شود.

بسیاری از حکایات تاریخی، کسانی را که چپ‌دست هستند، نابه‌هنجار یا به نوعی شیطانی می‌دانند. کلمه sinister در انگلیسی که به معنای شوم و شیطانی است، در واقع از کلمه لاتین “left” گرفته شده است و کلمه dexter که به معنی خوش‌یمن است، از کلمه لاتین “right” ریشه گرفته است.

خرید هدیه روز چپ دست‌ها

از قرن 17 میلادی، که تصور می‌شد افراد چپ‌دست با شیطان رابطه دارند تا به امروز، چپ‌دست‌ها در زندگی روزمره خود با مشکلات و چالش‌های مختلفی روبرو بوده‌اند. باشگاه چپ‌دستان در سال ۱۹۹۰ با این مأموریت شکل گرفت که اعضای خود را همواره در جریان تازه‌ترین محصولات و خدمات مربوط به چپ‌دست‌ها قرار دهد و پل ارتباطی بین نیازهای آن‌ها و تولیدکنندگان باشد.

این باشگاه به چپ‌دست‌هایی که نیاز به حمایت دارند، کمک می‌کند. همچنین به‌طور مداوم به تحقیق و اطلاع‌رسانی در مورد چیزهای جدیدی می‌پردازد که می‌توانند به چپ‌دست‌ها برای یک زندگی راحت‌تر کمک کنند.از زمان تأسیس، تعداد اعضای این باشگاه در سراسر جهان همواره در حال افزایش بوده است. در حال حاضر، این باشگاه به‌عنوان نماینده چپ‌دست‌ها در دفاع از حقوق آن‌ها، بسیار مورد توجه و احترام است.

۱۰ نکته کاربردی برای خرید آثار هنری فاخر
بیشتر بخوانید...

در ادامه سنتی که توسط کمپبل شکل گرفت، باشگاه چپ‌دستان در روز ۱۳ آگوست ۱۹۹۲، این روز را با هدف آگاهی‌بخشی نسبت به مسائل چپ‌دست‌ها، به نام «روز جهانی چپ‌دست‌ها» نام‌گذاری کرد. به این مناسبت در سراسر دنیا برنامه‌های مختلفی اجرا می‌شود. فقط در انگلستان، برای بزرگداشت این روز ۲۰ رویداد منطقه‌ای مانند مسابقات ورزشی یا جشن‌های مختلف برگزار می‌شود.

برخی از بزرگترین انسان‌های تاریخ مانند مادر ترزا، باراک اوباما، والت دیزنی، بیل گیتس، چارلی چاپلین، مارک زاکربرگ و آلبرت انیشتین، چپ‌دست بوده و هستند.

ویژگی‌های شخصیتی افراد چپ دست

مطالعات نشان می‌دهد که چپ‌دست یا راست‌دست بودن کودک را می‌توان در ۱۸ هفتگی از طریق سونوگرافی تشخیص داد. این مسئله ثابت می‌کند که افراد، چپ‌دست یا راست‌دست به دنیا می‌آیند. بیش از ۹۰ درصد جمعیت دنیا، راست‌دست هستند. چپ‌دست یا راست‌دست بودن افراد مسئله‌ای ژنتیکی است و ژن چپ‌دستی، بیش از پانصدهزار سال است که نسل‌به‌نسل منتقل می‌شود.

ویژگی‌های شخصیتی افراد چپ دست

چپ‌دست‌ها ویژگی‌های شخصیتی منحصربه‌فرد خود را دارند. از آنجا که همه چیز به صورت روتین برای افراد راست‌دست طراحی می‌شود، آن‌ها در استفاده از وسایل و امکانات، معمولاً به مشکل بر می‌خورند. البته چپ‌دست بودن، مزایایی هم دارد. در اینجا به برخی از ویژگی‌های مثبت و منفی می‌پردازیم که بین همه چپ‌دست‌ها مشترک است.

چپ‌دست‌ها خلاق‌ترند

برخی از بزرگترین هنرمندان جهان، مانند لئوناردو داوینچی و میکل‌آنژ، چپ‌دست بوده‌اند. تام کروز، رابرت دنیرو، جولیا رابرتز، سلین دیون، پل مک کارتی و جیمی هندریکس همگی چپ‌دست هستند. این مسئله احتمالاً به این خاطر است که در افراد چپ‌دست، نیمکره راست مغز که مسئول خلاقیت و تخیل است، بر نیمکره چپ غلبه دارد. وقتی نیمکره راست از نیمکره چپ قویتر باشد، فرد دنیا را به شکلی متفاوت‎‌تر و خلاق‌تر می‌بیند.

معرفی هنرمندانی که آثار کوچکی خلق می‌کنند
بیشتر بخوانید...

دلیل احتمالی دیگر این است که افراد چپ‌دست از کودکی باید برای استفاده از ابزار، با آن‌ها کلنجار بروند. قیچی، لیوان و همه وسایل دیگر برای استفاده افراد راست‌دست طراحی می‌شوند و افراد چپ‌دست باید سعی کنند آن‌ها را به شکلی متفاوت و خلاقانه به کار گیرند.

چپ‌دست‌ها بیشتر در معرض ابتلا به بیماری‌های مزمن هستند

یکی از مشکلات چپ‌دست‌ها این است که در مقایسه با افراد راست‌دست، بیشتر در معرض ابتلا به بیماری‌های مربوط به روان قرار دارند. همچنین خطر ابتلای آن‌ها به بیماری‌های مزمن نیز بیشتر است. مانند ویژگی‌های دیگر، این ویژگی چپ‌دست‌ها نیز می‌تواند نتیجه عوامل ژنتیکی و محیطی باشد.

چپ‌دست‌ها معمولاً نسبت به دنیای اطراف خود ترس دارند

محققی به نام دانیل کاسانتو می‌گوید: «احتمالاً تعامل با دنیایی که توسط راست‌دست‌ها و برای آن‌ها ساخته شده، چپ‌دست‌ها را مجبور می‌کند که بیشتر از دست مخالف خود استفاده کنند. همین مسئله باعث می‌شود فعالیت نیمکره راست مغز که مسئول احساساتی مانند ترس است، افزایش پیدا کند.» چپ‌دست‌ها گاهی به دلیل واکنش‌های منفی که از پیرامون خود دریافت می‌کنند، واکنش‌های تهاجمی‌تری دارند.

چپ‌دست‌ها معمولاً نسبت به دنیای اطراف خود ترس دارند

هدایایی عالی برای چپ‌دست‌ها

۱. دفتر بدون فنر

دفترهای فنردار برای افراد چپ‌دست مناسب نیستند. نوشتن در آن‌ها برای کسی که مجبور است با دست چپ بنویسد، بسیار مشکل است. کافی است یک فرد چپ‌دست به مدت ۲ دقیقه در یکی از این دفترها چیزی بنویسد تا رد فنر روی دستش بیفتد.

بنابراین، اگر قصد دارید دفتری به یک چپ‌دست هدیه بدهید، حتماً گزینه‌ای را انتخاب کنید که به‌طور کامل باز شود و فنر هم نداشته باشد، تا او بتواند بدون مشکل و نزدیک به حاشیه صفحه بنویسد.

۱۰ نکته و دلیل اصلی برای خرید و استفاده از آثار هنری
بیشتر بخوانید...

۲. قیچی

بسیاری از افراد راست‌دست حتی نمی‌دانند که استفاده از یک قیچی معمولی با دست چپ، چالشی بزرگ و حتی غیرممکن است! با هدیه دادن یک قیچی مخصوص افراد چپ‌دست، دوست چپ‌دست خود را از عذابی بزرگ نجات دهید. چنین هدیه‌ای، کم هزینه اما بسیار ارزشمند است!

۳. خودکار

خودکار مخصوص چپ‌دست‌ها هم گزینه بسیار خوبی برای هدیه دادن به این افراد است. آیا فکرش را می‌کردید که خودکار هم چپ‌دست و راست‌دست داشته باشد؟! خودکارهایی وجود دارند که طراحی نوک‌شان به گونه‌ای است که چپ‌دست‌ها می‌توانند آنچه را که می‌نویسند، همزمان ببینند و در نتیجه نوشتن برای آن‌ها راحت‌تر می‌شود. چنین هدیه‌ای، دوست چپ‌دست‌ شما را بسیار خوشحال خواهد کرد.

خودکار

۵. موس کامپیوتر

اکثر موس‌ها برای استفاده با دست راست طراحی شده‌اند. اما موس‌هایی در بازار هستند که طراحی متقارنی دارند و با هر دو دست می‌توان از آن‌ها استفاده کرد. گرچه این موس‌ها برای گیمرها طراحی شده‌اند، اما گزینه بسیار خوبی برای افراد چپ‌دست نیز هستند.

موس کامپیوتر

۶. چاقو تیزکن

چاقوتیزکن‌ها هم معمولاً برای استفاده راست‌دست‌ها طراحی می‌شوند، اما برخی از آن‌ها برای استفاده با دست چپ هم مناسب هستند. چنین گزینه‌ای هم می‌تواند هدیه مناسبی برای یک چپ‌دست باشد.

۷. متر

بیشتر چپ‌دست‌ها متر را با دست چپ‌شان می‌گیرند، بنابراین اعداد را وارونه می‌بینند. مترهایی هستند که اعداد روی آن‌ها در جهت مخالف نوشته شده و به همین خاطر برای چپ‌دست‌ها گزینه مناسبی هستند.

۸. کتاب‌هایی درباره چپ‌دست‌ها

کتاب‌های بسیاری درباره چپ‌دست‌ها وجود دارد. جالب خواهد بود اگر به دوست چپ‌دست خود یکی از این کتاب‌ها را هدیه بدهید؛ زیرا موضوع کتاب، خود اوست.

۹. تی‌شرت

به دوست چپ‌دست خود تی‌شرتی هدیه بدهید که جمله‌ای جذاب درباره چپ‌دست‌ها روی آن چاپ شده باشد، مثلاً «افتخار می‌کنم که یک چپ‌دست هستم.»

تی‌شرت

افراد مشهور چپ‌دست جهان

آیا میکل‌آنژ چپ‌دست بود؟ بله، او و ۲۱ فرد مشهور دیگر جهان نیز چپ‌دست بوده‌اند. باراک اوباما، اپرا وینفری، آنجلینا جولی، کلوریس لیچمن، دون ریکلز، بیل گیتس و جری سینفلد، از افراد مشهور و تأثیرگذار جهان هستند. اما وجه اشتراک همه این افراد مشهور چیست؟ بله، درست است: همه آن‌ها چپ‌دست هستند.

تعداد زیادی وبلاگ و وب‌سایت وجود دارد که به مشکلات و چالش‌های چپ‌دست‌ها اختصاص داده شده است. این وبلاگ‌ها از افراد مهم و موفق زیادی در تاریخ نام می‌برند که مدعی‌اند چپ‌دست بوده‌اند.

بسیاری از هنرمندانی که در لیست‌های این وبلاگ‌ها وجود دارند، عموماً مدت‌هاست که از دنیا رفته‌اند و ادعاهایی که در مورد چپ‌دست بودن آن‌ها مطرح است، چندان پایه و اساس محکمی ندارد. به‌عنوان مثال، پابلو پیکاسو در رأس بسیاری از این لیست‌ها قرار دارد، اما در عکس‌هایی که از او موجود است می‌بینیم که با دست راست نقاشی می‌کند.

افراد مشهور چپ‌دست جهان

موزه ونگوگ (که بسیار معتبر است) صریحاً می‌گوید که وینسنت ونگوگ راست‌دست بوده است، اما یکی از مورخین صاحب‌نظر با این مسئله مخالف است و ادعا می‌کند که دکمه‌های پیراهن ونگوگ و نحوه نگه‌داشتن پالت در سلف‌پرتره‌هایش، نشان می‌دهد که او چپ‌دست بوده است.

لئوناردو داوینچی و میکل‌آنژ نیز از جمله کسانی هستند که نمی‌توان به‌طور قطعی آن‌ها را چپ‌دست دانست و شواهدی وجود دارد که نشان می‌دهد آن‌ها احتمالاً با هر دو دست نقاشی می‌کرده‌اند.

در اینجا لیستی از هنرمندان ارائه می‌کنیم که طبق تحقیقات و مدارک، به‌احتمال زیاد چپ‌دست بوده‌اند. تا جای ممکن سعی کرده‌ایم لیست خود را بر مبنای معتبرترین اسناد و مدارک موجود، ارائه کنیم. از جمله این مدارک، فیلم‌های موجود از هنرمندان در محل کارشان بوده است و در صورت عدم دسترسی به فیلم، از عکس‌های باقی‌مانده از آن‌ها استفاده کرده‌ایم.

لئوناردو داوینچی

اگر چپ‌دست هستید و به دنبال همتایان خود در میان بزرگان تاریخ می‌گردید، آن‌ها را در این لیست خواهید یافت:

 • لئوناردو داوینچی (هر دو دست) (۱۴۵۲–۱۵۱۹)
 • میکل‌آنژ (۱۴۷۵–۱۵۶۴)
 • هانس هلباین پسر (۱۴۹۷–۱۵۴۳)
 • هنری دو تولوز لوترک (۱۸۶۴–۱۹۰۱)
 • رائول دافی (۱۸۷۷–۱۹۵۳)
 • پائول کلی (۱۸۷۹–۱۹۴۰)
 • ام. سی. اشر (۱۸۹۸–۱۹۷۲)
 • آلیس نیل (۱۹۰۰–۱۹۸۴)
 • کارل اپل (۱۹۲۱–۲۰۰۶)
 • لوسین فروید (۱۹۲۲–۲۰۱۱)
 • پیر آلچینسکی (متولد ۱۹۲۷)
 • دیوید بووی (۱۹۴۷–۲۰۱۶)
 • پل مک کارتی (متولد ۱۹۴۵)
 • کیکی اسمیت (متولد ۱۹۵۴)
 • مت گرونینگ (متولد ۱۹۵۴)
 • کری جیمز مارشال (متولد ۱۹۵۵)
 • جورج کاندو (متولد ۱۹۵۷)
 • توماس کینکاد (۱۹۵۸–۲۰۱۲)
 • لوری لیپتون (متولد ۱۹۶۰)
 • گابریل اوروزکو (متولد ۱۹۶۲)
 • آلن گالاگر (متولد ۱۹۶۵)
 • امیلی می اسمیت (متولد ۱۹۷۹)