تاریخچه بسته بندی هدایا

در سال ۱۹۹۲، تحقیق روان‌شناختی جالبی توسط دکتر هاوارد برای بررسی این مسئله انجام شد که آیا بسته‌بندی هدیه می‌تواند باعث شود کسی که هدیه را دریافت می‌کند، نسبت به آن حس مثبتی داشته باشد یا خیر؟

پاسخ این سؤال، مثبت بود و تحقیق انجام شده نشان داد که بسته‌بندی می‌تواند روی نظر فرد نسبت به هدیه‌ای که دریافت می‌کند، تأثیر قابل توجهی داشته باشد. طبق این تحقیق، کسانی که هدایای بسته‌بندی‌شده دریافت می‌کردند، حس بهتری نسبت به هدیه خود داشتند تا کسانی که هدیه‌ای را بدون بسته‌بندی می‌گرفتند.

باز کردن کاغذ کادوی هدیه‌ای که روبان زیبایی هم دور آن پیچیده شده است، هدیه گرفتن را برای هر کسی به تجربه‌ای جذاب‌تر تبدیل می‌کند. طبق تجربه همه ما، جدا کردن چسب‌ها و پاره کردن کاغذ کادوی زیبای هدیه، تجربه هدیه گرفتن را خاص‌تر و هیجان‌انگیزتر می‌کند.

اگر هدیه‌ای بگیرید که بسته‌بندی نشده باشد و بتوانید به سادگی آن را از داخل یک کیسه پلاستیکی ببینید، بخش جذاب باز کردن هدیه را از دست داده‌اید.

درواقع، تست روان‌شناختی دکتر هاوارد نشان داد که فرآیند بسته‌بندی و بازکردن هدیه، یکی از مهم‌ترین جنبه‌ها در تجربهٔ هدیه دادن و هدیه گرفتن است.

تاریخچه بسته بندی هدایا

آیا گرفتن هدیه در پاکت یک برند معتبر، تأثیر روان‌شناختی خاصی روی دریافت‌کننده هدیه دارد؟

فرض کنیم که قصد دارید هدیه تولدی برای همسر یا مادر خود بخرید. در این صورت، به مرکز خریدی می‌روید که با آن آشنا هستید و برای مدتی در آن گشت می‌زنید. درباره این که چه چیزی برای کسی که دوستش دارید بخرید، با خود فکر می‌کنید و در نهایت تصمیم می‌گیرید عطر یا رژ لبی از یک برند لوکس و معتبر، مانند شنل یا کریستین دیور برای او بخرید.

هرچند ممکن است این هدیه کمی فراتر از بودجه شما باشد، اما ۱۰۰٪مطمئن هستید که همسر یا مادرتان از گرفتن پاکت هدیه کوچکی با برند شنل یا کریستین دیور، بسیار هیجان‌زده خواهد شد. بنابراین با کمال میل به صندوق می‌روید، هزینه آن را پرداخت می‌کنید و از فروشنده می‌خواهید که آن را در پاکت هدیه مخصوص آن برند بگذارد.

۹ نکته کلیدی برای انتخاب بهترین هدیه
بیشتر بخوانید...

بااین‌حال فروشنده، عطر شنل را در پاکتی معمولی به شما می‌دهد و می‌گوید: «متأسفم، پاکت‌های هدیه شنل ما تمام شده است و این تنها پاکت هدیه‌ای است که درحال‌حاضر داریم». در همین لحظه، به این فکر می‌کنید که هدیه‌ای که تدارک دیده‌اید، تأثیری که انتظارش را داشته‌اید نخواهد داشت؛ هرچند که تغییری در ماهیت هدیه داده نشده است.

پاکت‌های لوکس هدیه که برند محصول روی آن‌ها چاپ شده است، ارزش تجاری بیشتری به محصول می‌دهند. برای بیشتر برندهای لوکس و معتبر، طراحی بسته‌بندی و لوگو، بخشی مهم از فرایند برندینگ است.

بسته‌بندی کادویی و پاکت‌های هدیه‌ای که لوگو روی آن‌ها چاپ شده است، یکی از مهم‌ترین ابزارهای برندینگ است و امکان تجربه یک خرید عالی و انتخاب هدیه‌ای فوق‌العاده را برای مشتریان فراهم می‌کند.

پاکت‌های لوکس

بین بسته‌بندی هدیه و شخصیت شما چه رابطه‌ای وجود دارد؟

نوع بسته‌بندی و کادوی هدیه، می‌تواند نشان‌دهنده برخی ویژگی‌های شخصیتی شما باشد

شما جزو کدام دسته افراد هستید؟ آن‌هایی که هدیه را با دقتی بالا کادو می‌کنند و به چین‌وچروک و فرورفتگی‌های کاغذکادو هم دقت می‌کنند؟ یا افرادی که بدون توجه به اهمیت بسته‌بندی، هدیه خود را داخل یک کیسه پلاستیکی قرار می‌دهند؟ همه این نکات در مورد بسته‌بندی هدیه، می‌تواند ویژگی‌های شخصیتی شما را نشان دهد.

بعد از کلی تلاش و زحمت برای خریدن هدیه، چیزهایی را که برای فرد مورد علاقه خود خریده‌اید، باید کادو کنید. این کار ممکن است برای شما لذت‌بخش یا کمی ترسناک و اظطراب آور باشد.

البته در کنار افراد ایده‌آلیستی که با دقت و وسواسی خاص، هدیه خود را کادو می‌کنند و کسانی که هدیه را داخل کیسه‌ای پلاستیکی می‌گذارند، افراد دیگری هم هستند که شیوه‌های متفاوتی برای کادو کردن هدیه دارند.

نوع بسته بندی کادو

همآن‌طور که گفتیم، بین بسته‌بندی هدیه و شخصیت شما رابطه‌ای وجود دارد. ما در ادامه به انواع شخصیت‌ها و نوع بسته‌بندی که برای هدیه خود در نظر می‌گیرند، می‌پردازیم.

۱. شخصیتی کامل و دقیق

آیا هدایای خود را با دقتی بالا کادو می‌کنید و برای تزیین آن‌ها با روبان، پاپیون و چیزهایی ازاین‌دست، زحمت زیادی می‌کشید؟ در این‌ صورت، شما نه‌تنها فردی ایده‌آلیست، بلکه بسیار منظم و با دیسیپلین هستید. این ویژگی‌های شخصیتی در زندگی حرفه‌ای شما نیز انعکاس دارد و شما احتمالاً در ذات، یک رهبر هستید.

۲. بی‌نظم، اما با نیت خوب

آیا کادوی هدیه‌ای که خریده‌اید، هیچ‌گاه آن‌طور که دوست دارید از آب درنمی‌آید؟ شما به‌احتمال‌زیاد شخصیتی اکتیو و پرانرژی دارید و جزو افراد اجتماعی هستید که حال خوبی به اطرافیان می‌دهند. همچنین، احتمالاً نسبت به چیزهایی که برایتان اهمیت دارد و همین‌طور اعضای خانواده خود، بسیار احساسی هستید.

بی‌نظم، اما با نیت خوب

۳. بدون بسته‌بندی و کادو

اگر هدایای خود را بسته‌بندی و کادو نمی‌کنید، جزو آن دسته از افرادی هستید که نگاهی مثبت به زندگی دارند و همه‌چیز را آسان می‌گیرند. شما حتی در شرایط سخت نیز آرامش خود را حفظ می‌کنید و روی مسائلی که واقعاً اهمیت دارند، تمرکز می‌کنید. ظاهر افراد برای شما چندان اهمیتی ندارد. در مقابل، درون افراد و ارزش‌هایی همچون صداقت و وفاداری، برای شما فاکتورهای بسیار مهمی هستند.

۴. روزنامه

کادو کردن هدیه با روزنامه، نشان‌دهنده این است که شما شخصیتی عمل‌گرا دارید. البته می‌توانید شخصیتی صرفه‌جو و فروتن نیز داشته باشید و ممکن است از نگاه دیگران، درون‌گرا به نظر برسید. شما عاشق وقت گذراندن با خانواده هستید و تبادل افکار با دیگران، برایتان ارزش زیادی دارد.

روزنامه

۵. خاص و منحصربه‌فرد

اگر تمایل دارید هدایا را به خلاقانه‌ترین و خاص‌ترین شکل ممکن کادو کنید، شما دارای شخصیتی بسیار دوست‌داشتنی و حامی هستید که دوستان و اعضای خانواده برایتان اهمیت بالایی دارند.

شما با دیگران به‌طورجدی همدردی می‌کنید، کنجکاو هستید و اراده‌ای قوی دارید. همچنین، دوست دارید با افراد و فرهنگ‌های جدید آشنا شوید و به انجام فعالیت‌های گوناگون علاقه زیادی دارید.

اکنون‌که در مورد رابطه شخصیت افراد و بسته‌بندی کادوها بیشتر گفتیم، شما خود را در کدام دسته و دارای چه ویژگی‌های شخصیتی می‌بینید؟