برای هدیه دادن به خود دنبال دلیل نگردید. اما و اگر را کنار بگذارید و هدیه دادن به خود را در اولویت قرار دهید. شما بابت یک لیوان آب بارها از دیگران سپاسگزاری می‌کنید، برای یک روز مراقبت از فرزندتان برای خواهرتان هدیه می‌خرید، اما برای تشکر از خودتان که یک عمر زحمت کشیده‌اید، دنبال دلیل هستید! به دنبال بسترهای راهنمای انتخاب هدیه باشید و کمی بیشتر از قبل به خود و علایقتان اهمیت دهید.

راز هدیه دادن به خود

بگذارید همین حالا نظر روانشناسان در خصوص هدیه دادن به خود را بگوییم. اگر فکر می‌کنید هدیه دادن به خود تنها جنبه سمبلیک دارد، سخت در اشتباه هستید! موضوع از این قرار است که هدیه به خود سبب تحریک بخشی از مغز می‌شود. مثلاً وقتی شکلات مورد علاقه‌تان را می‌خورید یا در فصل گرم تابستان دستانتان را با آب سرد می‌شویید، متوجه یک حس فوق‌العاده در درونتان می‌شوید. در چنین موقعیتی این مغز شماست که دارد از شما تشکر می‌کند. هدیه دادن به خود دقیقاً چنین حالتی را ایجاد می‌کند. مغز متوجه این سپاسگزاری می‌شود و احساس خوشایندی به شما می‌دهد.

راز هدیه دادن به خود

روانشناسان معتقدند اگر حال خوشی ندارید به خودتان یک هدیه کوچک بدهید و تأثیر خوب آن را ببینید.

وقتی به خودتان هدیه می‌دهید یعنی بابت همه سختی‌هایی که پشت سر گذاشته‌اید از خودتان تشکر می‌کنید و بار دیگر آماده تلاش برای پیش رفتن در مسیر سخت پیش‌رو می‌شوید.

۵ دلیل مهم برای خرید آثار هنری مناسب خانه
بیشتر بخوانید...

بهترین راه‌های هدیه دادن به خود

راه و روش هدیه دادن به خود چگونه است؟ مثلاً برویم به مغازه‌ای که دوست داریم، به فروشنده بگوییم چیزی را که به نظرش برای ما مناسب است انتخاب و برایمان کادو کند؟ البته که این هم روش بدی نیست، اما یکی از روش‌های خوب هدیه دادن به خود این است که چیزهایی که دوست دارید را به این بهانه برای خود تهیه کنید.

مثلاً یک‌بار در ماه تلفن را بردارید و غذای مورد علاقه‌تان را سفارش دهید. هم به خودتان احترام گذاشته‌اید و خودتان را خوشحال کرده‌اید و هم هزینه زیادی نکرده‌اید.

یا اینکه مثلاً یک‌بار در سال برای خوشحال کردن خودتان به‌سادگی و از روش‌های اینترنتی بدون هزینه اضافه ماگ و ظروف با تصویری از خود روی آن‌ها بخرید.

بهترین راه‌های هدیه دادن به خود

مهم‌ترین فرد زندگی شما کیست؟

بارها پیش آمده که همه پولتان را جمع کرده‌اید تا به دیگران هدیه دهید. این خیلی خوب است اما در نظر داشته باشید همیشه خودتان در اولویت هستید. شما مهم‌ترین فرد زندگی‌تان هستید. از ما به شما نصیحت اگر بودجه خوبی دارید حتماً یک هدیه گران‌قیمت برای خودتان بخرید و حال خوشی به خودتان هدیه کنید. گاهی بی‌چون‌وچرا چیزی که واقعاً دلتان می‌خواهد را خریداری کنید. آن چیز می‌تواند یک انگشتر زیبا و یا حک شدن اسم کسی که خیلی دوستش دارید روی یک پلاک طلا باشد.

اما سؤال اینجاست که اگر پول کافی نداشته باشید باید قید هدیه دادن به خود را بزنید؟ البته که نه! یادتان باشد هدیه گران‌بها فقط به هدیه‌ای گفته نمی‌شود که پول زیادی بابت آن پرداخت کرده باشید. گاه خرید یک آبرسان مناسب پوست یک هدیه بسیار گران‌بها خواهد بود چون کمک زیادی به زیبایی و سلامت پوست‌تان می‌کند.

اگر پول کمی دارید خودتان را بیمه کنید! بیمه یکی از بهترین هدایایی است که می‌توانید تا مدت‌ها از آن استفاده کنید و لذت ببرید.

پول، اهمیت زیادی ندارد. مهم حس احترام و قدردانی است که باید نسبت به خودتان داشته باشید. اینکه حساب شما همیشه پر از پول باشد، اما از خریدن کفش مورد علاقه‌تان دریغ کنید اشتباه است. خوب است خودتان را به خرید یک وسیله جذاب دعوت کنید و از آن لذت ببرید. این‌طور مواقع بدانید که بی‌شک بهترین تصمیم را گرفته‌اید.

مهم‌ترین فرد زندگی شما کیست؟

چرا به خودم هدیه بدهم؟

فکر کنید مادر شوهرتان سراغ پیراهنی را می‌گیرد که سال پیش برایتان خریده و شما هیچ‌وقت نمی‌توانید به او بگویید که از هدیه‌اش خوشتان نیامده! در این صورت متوسل به ‌دروغ می‌شوید تا جلوی گفتن این حقیقت را بگیرید. اما با هدیه دادن به خود دیگر درگیر این موضوع نخواهید بود. شما همان چیزی را می‌خرید که سلیقه شما است و قطعاً آن را دوست خواهید داشت.

هدیه دادن به خود باعث شادی و اعتمادبه‌نفس می‌شود. شاید در طول ماه بارها اقدام به خرید چیزهای مختلف کنید اما نه در قالب هدیه به خود! بهتر است از این به بعد با خودتان قرار بگذارید که خرید هر چیزی هرچند کوچک را یک کادو برای خودتان در نظر بگیرید. چنین روشی شما را شاد و اعتمادبه‌نفس‌تان را بیشتر می‌کند. با این روش ارزش کارهای خوبی که انجام داده‌اید، برایتان دوچندان می‌شود. شما با خرید یک گل رز سفید برای خود حس خوبی پیدا می‌کنید. بارها آن را می‌بویید و دوست دارید زمان بیشتری برای نگهداری‌اش صرف کنید. حالا فکر کنید یک انگشتر طلا چقدر می‌تواند شادی‌بخش باشد!

چند پیشنهاد برای هدیه‌های ماندگار به خودتان

اگر به فکر هدایایی با تأثیر طولانی‌مدت هستید، می‌توانید به سلامت پوست خود فکر کنید. مثلاً یک برس پاک‌سازی صورت به خودتان هدیه دهید. اگر آن‌قدر درگیر کار هستید که زمان کافی برای رسیدگی به پوست خود ندارید، خرید محصولات مراقبت از پوست یکی از بهترین هدایایی است که می‌توانید برای خود در نظر بگیرید و تأثیر آن را در طولانی‌مدت ببینید و مطمئن باشید روزی از خودتان بابت خرید این هدیه تشکر خواهید کرد. یادتان باشد چنین هدایایی شاید از نظر قیمت کمی گران باشد، اما چون تأثیر طولانی‌مدتی دارد، به هزینه‌ای که می‌کنید می‌ارزد.

بگذارید هدیه دادن به خود با تنوع همراه باشد. درصورتی‌که فریم عینک‌تان قدیمی شده است بهتر است به سراغ یک فریم جدید بروید. فریمی که تغییر خوبی در چهره‌تان به وجود آورد. با خرید فریم عینک تا مدت طولانی از آن استفاده خواهید کرد و تنوع جالبی به چهره خود بخشیده‌اید.

خرید لباس فقط برای مهمانی نیست! برای خود لباس راحتی جدید بخرید! یکی از بهترین هدیه‌هایی که می‌توانید برای خود در نظر بگیرید، لباس خانگی جدید است. لباس‌های قدیمی را دور بریزید. خرید لباس حس و حال تازه‌ای به شما می‌دهد و باعث تازگی روح‌تان می‌شود.

راهنمای شناخت و خرید بهترین مجسمه فلزی
بیشتر بخوانید...

به فکر تغییراتی در اتاق کار یا استراحت خود باشد، به طور مثال فضای کاری و استراحت خود را با گلدان زیبا و یا انواع مجسمه فلزی و … شکیل تر و دلبازتر کنید.

چند پیشنهاد برای هدیه‌های ماندگار به خودتان

برای هدیه دادن به خود برنامه‌ریزی کنید

برای خودتان برنامه‌ریزی داشته باشید. مثلاً بگویید «اگر بتوانم برنامه این هفته را طبق برنامه‌ریزی موردنظرم به پایان برسانم، یک هدفون جدید می‌خرم». وقتی خرید یکی از وسایل ضروری خود را به تأخیر می‌اندازید، هم ارزش آن وسیله برایتان بیشتر می‌شود و هم برای کار خوب‌تان به خود پاداش داده‌اید.

می‌توانید بابت کار خوبی که برای دیگران انجام می‌دهید هم به خودتان هدیه دهید. مثلاً اگر به یک نیازمند کمک کرده‌اید، هدیه‌ای برای سلامتی‌تان در نظر بگیرید. اگر ساعت‌های زیادی در اداره هستید و به کار مراجعین رسیدگی می‌کنید وقتش رسیده که یک کمربند برای خودتان بخرید. با این روش شما از بدن‌تان بابت کار زیاد تشکر کرده‌اید.

اگر شما مسئول خرید وسایل خانه هستید، خوب است که یک کیف دستی جدید بخرید و به خود هدیه دهید. یادتان باشد که خرید مایحتاج خانه کار راحتی نیست و یک کیف دستی مخصوص خرید که مناسب و راحت باشد، می‌تواند کمک زیادی به شما بکند.

اگر شغل شما رانندگی است و ساعت‌های زیادی را پشت فرمان هستید، می‌توانید یک بالش گردنی به خودتان هدیه دهید. کسانی که با خودروی شخصی یا عمومی به مسافرت می‌روند نیاز به یک خواب راحت در طول مسیر دارند. می‌بینید که هدیه دادن به خود چندان هم سخت نیست.

اگر آخر هفته‌ها دوست دارید در خانه بمانید، یک کتاب به خودتان هدیه دهید. کتابی که مدت‌هاست دل‌تان می‌خواسته آن را بخوانید. مطالعه کتاب مورد علاقه‌تان، یک هدیه خوب به خود است.

۳ دلیل برای اینکه به خودتان هدیه بدهید

حقیقت این است که هدیه دادن به خود به‌صرفه‌تر از روان‌درمانی است! افرادی که درگیر مسائل عاطفی در زندگی شده و شکست خورده‌اند، کسانی که یکی از عزیزان خود را از دست داده‌اند، افرادی که در کار خود شکست خورده‌اند و … حال خوشی ندارند. این افراد همیشه به فکر یافتن راهی هستند تا بتوانند از این باتلاق بیرون بیایند. بسیاری از افراد به سراغ روان‌درمانی می‌روند اما تا کی؟ اصلاً مگر می‌شود تا آخر عمر هزینه مشاور داد؟

هدیه دادن به خود یکی از روش‌های بسیار ارزان‌تر است. شاید فکر کنید که خرید یک هدیه کوچک چطور قرار است مشکل من را حل کند، اما بگذارید نظر روان‌شناسان را بدانیم:

روان‌شناسان معتقدند که اگر یکی از عزیزان شما فوت کرده است و شما هدیه‌ای که او دوست داشت را برای خودتان بخرید، راحت‌تر می‌توانید با غم از دست دادن او کنار بیایید. القای حس مثبت از طریق هدیه دادن به خود به‌سادگی صورت می‌گیرد، کافی است بتوانید اصول آن را رعایت کنید. یادتان باشد که هدیه دادن به کسانی که دوستشان داریم کار خیلی خوبی است اما باید خودمان را هم دوست داشته باشیم.

از دیگر دلایل هدیه دادن به خود این است که ما همواره شایسته بهترین‌ها هستیم. خودتان را دوست داشته باشید، این‌طور دیگر نیازی نیست صبر کنید کسی پیدا شود و برای شما هدیه بخرد.

از طرفی هدیه دادن به خود سبب انگیزه بیشتر در شما می‌شود. ممکن است شغل بسیار سختی داشته باشید و پس از مدتی در کارتان احساس خستگی کنید. در چنین موقعیتی معمولاً نیاز به هدیه‌های کوچک اما در تعداد بیشتر دارید. شما می‌توانید با هدیه دادن به خود حس بهتری در خودتان ایجاد کنید. مثلاً آخر هفته‌ها برای خودتان یک هدیه ارزان و کوچک بخرید. می‌بینید که خستگی چه ساده از تن‌تان بیرون می‌رود.

به خودتان مجانی هدیه بدهید

به خودتان مجانی هدیه بدهید

هدیه دادن به خود و هزینه کردن با هم گره خورده‌اند، اما قرار نیست همیشه دست‌تان در جیب‌تان باشد. شما می‌توانید یک فنجان چای معطر برای خود بریزید و با بیسکوییت مورد علاقه‌تان بخورید. می‌توانید یک روز کار را متوقف کنید و کل زمان خود را به استراحت بپردازید. بازی کنید، مطالعه کنید، فیلم مورد علاقه‌تان را ببینید و حتی بخوابید.

از یک روز مکالمه رایگان استفاده کنید و ساعت‌ها با دوست‌تان صحبت‌های غیر جدی کنید و بخندید.

آواز بخوانید. مهم نیست بقیه در مورد صدای شما چه نظری دارند، یک شعر را حفظ کنید و با خواننده بخوانید.

به کبوترها غذا بدهید. این کار هم لذت‌بخش است و هم احساس خوبی در شما ایجاد می‌کند.

اگر رژیم هستید، یک روز در هفته آن را کنار بگذارید و غذای چرب‌وچیلی موردعلاقه خود را بخورید. با یک روز غذای نامناسب خوردن هیچ‌کس چاق نمی‌شود.

۱۰ نکته و دلیل اصلی برای خرید و استفاده از آثار هنری
بیشتر بخوانید...

خودتان را دوست داشته باشید

هدیه دادن به خود نه نیازمند تخصص و نه پول زیاد است. کافی است خودتان را دوست داشته باشید. هرچقدر با خودتان رابطه بهتری داشته باشید زندگی‌تان مسیر قشنگ‌تری را طی می‌کند. در دنیای امروز هیچ‌کس مهم‌تر از خودتان نیست، پس تنبلی را کنار بگذارید و برای خودتان احترام قائل شوید.