خودداری از دریافت هدیه معمولاً بی‌ادبی تلقی می‌شود؛ بااین‌حال در برخی فرهنگ‌ها استثناهایی وجود دارد که خودداری از پذیرش هدیه، قبل از این‌که فرد به‌طور قطعی تصمیم بگیرد آن را بپذیرد، امری عادی است. بسیاری می‌ترسند رد کردن هدیه به رابطه آسیب برساند، اما شرایطی وجود دارد که این کار می‌تواند مطمئن‌تر از پذیرفتن هدیه‌ای همراه با حواشی یا پیامدهای ناخوشایند باشد.

آیا پس‌دادن هدیه بی‌ادبانه است؟

اگر هیچ دلیل قانع‌کننده‌ای وجود نداشته باشد، پس‌دادن هدیه می‌تواند واقعاً بی‌ادبانه باشد. هنر پذیرش هدیه چیزی است که همه باید آن را یاد بگیرند. دوست نداشتن هدیه دلیل کافی برای رد آن نیست، و مطمئناً بازگرداندن هدیه به دلایل بی‌اهمیت، بی‌ادبانه است. اما در چنین شرایطی چه می‌توان کرد؟

می‌توانید هدیه را سالم نگه دارید و آن را به نفر دیگری هدیه دهید که ممکن است بیشتر از شما دوستش داشته باشد. و یا آن را در تبادل با دوستان با چیز دیگری عوض کنید.

این راهکارها در صورتی مفیدند که هدیه را می‌پذیرید، اما آن را دوست ندارید. اگر واقعاً نخواهید یا نتوانید هدیه را بپذیرید، چه؟ در چنین شرایطی خودداری از گرفتن هدیه یا برگرداندن آن بهترین کاری است که می‌توان انجام داد تا شرایطی پیش نیاید که باعث خجالت‌تان شود.

رد کردن هدیه

موقعیت‌هایی که در آن، افراد معمولاً هدیه را رد می‌کنند

 • ممکن است کسی هدیه گران‌قیمتی برای شما انتخاب کرده باشد و شما به خودتان اجازه ندهید آن را بپذیرید.
 • احساس می‌کنید که فرد دارد هدیه را به شما تحمیل می‌کند و شما راضی نیستید.
 • احساس می‌کنید پذیرفتن هدیه ممکن است شما را مدیون کند، چیزی که معمولاً هدف هدیه دادن و گرفتن نیست.
 • هدیه ممکن است از سوی کسی در محل کارتان باشد و ترس داشته باشید که پذیرفتن هدیه باعث زیر پا گذاشتن سیاست‌های شرکت شود.
 • رئیس‌تان به شما هدیه می‌دهد و احساس می‌کنید که این ممکن است باعث نگاه منفی همکاران‌تان شود.
 • ممکن است شک داشته باشید که هدیه دهنده انگیزه‌های خاصی داشته باشد. چنین چیزی به‌ویژه هنگامی اتفاق می‌افتد که دوستی جدید، و یا آشنا و حتی یکی از اعضای خانواده که مدت زیادی است با او تماس نداشته‌اید، به شما هدیه دهد.
 • در رابطه‌ای تازه، هدیه شکلی رمانتیک به خود می‌گیرد و ممکن است ترجیح دهید آن را نپذیرید.
 • هدیه‌ای از همسر یا دوست سابق خود دریافت می‌کنید، در حالی‌که تصمیم دارید وارد رابطهٔ جدیدی شوید.
 • هدیه‌ای از یک آشنا می‌گیرید و احساس می‌کنید که هنوز برای هدیه دادن و گرفتن بسیار زود است.
 • بعضی از افراد هم نسبت به پذیرفتن پول به‌عنوان هدیه اکراه دارند.
 • اگر در هرکدام از این موقعیت‌ها قرار گرفتید، رد کردن هدیه به شکلی دوستانه، بهترین گزینه برای شما خواهد بود.
برای هدیه دادن به خود دنبال دلیل نگردید
بیشتر بخوانید...

رد کردن صادقانه هدیه

 1. رد کردن صادقانه هدیه می‌تواند برای رابطه مفید باشد، به این دلایل:
 2. وقتی هدیه‌ای را از شخصی قبول می‌کنید، درصورتی‌که هدف آن روشن نیست، جای سوءتفاهم زیادی را در رابطه باز می‌گذارید. برای مثال، اگر دوستتان شما را درست بعد از اولین قرار ملاقات، غرق هدایای گران‌قیمت کند، ممکن است پیش از آنکه بفهمید، درگیر رابطه‌ای جدی شوید. پذیرفتن هدایا، صرفاً به خاطر این‌که رد کردن آن‌ها ناخوشایند است، می‌تواند نشانه‌هایی اشتباه را انتقال دهد.
 3. پذیرفتن هدیه از همسر یا دوست قدیمی، ممکن است برای شریک زندگی حاضرتان خوشایند نباشد.
 4. وقتی هدایایی را از همکاران‌تان می‌پذیرید ممکن است در مورد سیاست‌های شرکت به مشکل بخورید. شما همچنین نمی‌خواهید در محل کارتان در معرض شایعاتی خاص قرار گیرید.
 5. وقتی به دوست یا شریک زندگی‌تان اجازه می‌دهید هدایای گران‌قیمتی برای شما بخرد، این امکان را فراهم می‌کنید که به دنبال مقاصدی خاص در رابطه باشد. در یک رابطه، احساس مهم است و نباید شرایطی ایجاد کرد که چیزی به‌اجبار پیش بیاید.
 6. هدیه‌ای که دریافت می‌کنید، باید با نوع رابطه شما متناسب باشد. پیش بردن روابط بر اساس مفروضات بی‌اساس، باعث تجربه‌ای تلخ برای هر دو طرف رابطه خواهد شد.

چگونه مؤدبانه به هدیه نه بگویم؟

آوردن بهانه‌های دروغین در لحظه، ممکن است راه‌حلی عملی به نظر برسد. بااین‌حال، همیشه باید پیامدهای واکنش‌تان نسبت به هدیه را در نظر بگیرید. شما ممکن است دوست نداشته باشید از دوست یا همکارتان هدیه‌ای بگیرید، اما آن‌ها نمی‌توانند این مسئله را بفهمند مگر اینکه به آن‌ها بگویید. ادب شما نباید به‌عنوان پذیرش واقعی هدیه تلقی شود. این‌که چطور به هدیه‌ای «نه» بگویید، به فرد هدیه دهنده نیز بستگی دارد.

روانشناسی رنگ‌ها و اهمیت آن‌ها در زمان هدیه دادن
بیشتر بخوانید...

-اگر هدیه از طرف همسر سابق شماست، می‌توانید بلافاصله احساسات خود را ابراز کنید و به او بگویید که دیگر نمی‌خواهید از او هدیه بگیرید.

-اگر هدیه‌ یک همکار را رد می‌کنید، می‌توانید در مورد شرایط محل کار برای او توضیح دهید. گاهی اوقات ممکن است شخص واقعاً از شرایط بی‌اطلاع باشد، و توضیحات شما به او کمک می‌کند تا شرایط را بهتر درک کند و دیگر این کار را تکرار نکند.

-اگر مجبورید هدیه‌ای از طرف دوستی جدید را رد کنید، می‌توانید به او بگویید که نیت و رفتار دوستانه برایتان ارزش بیشتری نسبت به هدیه فیزیکی دارد. تنها صداقت در این مورد به نفع‌تان خواهد بود.

پس دادن هدیه دوست

چگونه هدیه‌ای از طرف اعضای خانواده یا دوستی صمیمی را رد کنیم؟

این ممکن است سخت‌ترین مورد رد کردن هدیه باشد. در صورت قبول نکردن هدیه از طرف دوستی جدید یا یک همکار، همیشه امکان فراموشی ماجرا و ادامه کار یا رابطه وجود دارد؛ اما درصورتی‌که هدیه‌ای از طرف یک دوست صمیمی یا یکی از اعضای خانواده را رد کنید، ممکن است باعث دلخوری و آسیب به رابطه شود.

در این مورد نمی‌توانید بهانه گران بودن هدیه را بیاورید، چون ممکن است وقتی اعضای نزدیک خانواده هدیه‌ای را برای شما انتخاب می‌کنند، اصلاً به قیمت آن نگاه نکنند.

برخی از دلایلی که ممکن است برای رد کردن هدیه یکی از اعضای خانواده داشته باشید:

-ممکن است چیزی را از قبل داشته باشید، و گرفتن دوباره آن به‌عنوان هدیه، بی‌معنا باشد؛ مثلاً وسیله‌ای الکترونیکی یا یک ساز. در چنین مواردی معمولاً از آن وسیله بیشتر از یکی احتیاج ندارید. در این شرایط، صادقانه دلیل‌تان را برای رد کردن هدیه بگویید.

-یکی از اعضای خانواده هدیه‌ای گران‌قیمت به شما می‌دهد که قصد داشتید با اولین حقوق خود و یا با مساعده‌ای که قرار بوده از محل کارتان دریافت کنید، بخرید.

اهمیت هدیه دادن در روابطه عاطفی
بیشتر بخوانید...

-تصمیم گرفته‌اید که بریز و بپاش را کم کنید و زندگی مینیمالیستی داشته باشید.

-در آپارتمان کوچک‌تان جایی برای هدیه ندارید.

اصول پس دادن هدیه

در چنین مواقعی که تصمیم می‌گیرید هدیه‌ای از طرف یکی از اعضای خانواده را رد کنید یا پس دهید، می‌توانید:

 • از این‌که به فکرتان بوده، تشکر کنید.
 • دلیلتان را صادقانه بگویید.
 • نشان دهید که قدردان لطفش هستید.
 • پیام تشکری برایش بفرستید.
 • همچنین می‌توانید در پیام تشکر به خاطر قرار گرفتن در شرایطی که نمی‌توانید هدیه را بپذیرید، عذرخواهی کنید.
 • هدیه را با آرامش و دوستانه رد کنید

رد کردن یک هدیه، فارغ از این‌که چه دلیلی داشته باشد، ممکن است به احساس شخصی که به شما هدیه می‌دهد، آسیب برساند. در صورت اجبار، برای جلوگیری از به خطر افتادن رابطه چه می‌توان کرد؟

با لبخند این کار را انجام دهید. لبخند می‌تواند همه چیز را درست کند. وقتی با لبخند هدیه را رد می‌کنید، طرف مقابل متوجه می‌شود که خصومتی در کار نیست.

حتماً پیام تشکر بفرستید. اگر هدیه را نمی‌خواهید مسئله‌ای نیست؛ اما این واقعیت را نمی‌شود نادیده گرفت که فرد هدیه دهنده وقت و پول خود را صرف خرید چیزی برای شما کرده و به همین دلیل شایسته «تشکر» است.

هدیه‌ای برای جبران نفرستید. زمانی که هدیه‌ای را قبول می‌کنید، می‌توانید هدیه‌ای برای تشکر بفرستید؛ اما اگر خواستید هدیه‌ای را پس دهید، به‌هیچ‌عنوان برای عذرخواهی هدیه‌ای برای طرف مقابل نفرستید.

آیا پس دادن یا رد کردن هدیه، بی‌ادبانه است؟ گاهی اوقات این کار چندان خوشایند نیست، اما وقتی احساس‌تان به شما می‌گوید که پذیرفتن هدیه می‌تواند بیشتر از رد کردن آن، به رابطه و احساسات آسیب بزند، به حرف دل‌تان گوش کنید. پس دادن یا رد کردن هدیه، همیشه بی‌ادبانه نیست. به شرطی که رفتاری مؤدبانه و دوستانه داشته باشید. آیا تابه‌حال هدیه افرادی را که می‌شناسید، رد کرده‌اید؟ واکنش آن‌ها چه بوده است؟