تاریخچه مجسمه‌های فلزی به 6 هزار قبل برمی‌گردد. چینی‌ها، مصری‌ها و بعدتر رومی‌ها و یونانی‌ها مجسمه‌های مختلفی از جنس برنز و مس خلق می‌کردند. با این حال احتمالاً اجداد هنرمند ما هیچ فکر نمی‌کردند فلزی چنین محکم و خشن زمانی بتواند روح تازه‌ای به فضای خانه یا محل کارِ نوادگان‌ آن‌ها ببخشد.

امروزه اما مجسمه‌های فلزی در بسیاری از طراحی‌های دکوراسیون داخلی مورد استفاده قرار می‌گیرند و جان تازه‌ای به خانه‌های مدرن می‌دهند.

این مجسمه‌ها در کنار وسایل تزیینی دیگر، تأثیر زیادی در زیبایی هر خانه‌ای دارند؛ به‌طوری‌که وجود آن‌ها باعث جلوه بیشتر دیگر اثاثیه می‌شود. در این مطلب با مجسمه‌های فلزی بیشتر آشنا می‌شویم و نکاتی را هم در مورد خرید مجسمه متناسب با دکوراسیون داخلی بیان می‌کنیم.

مجسمه فلزی چیست

مجسمه فلزی چیست؟

مجسمه‌سازی یکی از رشته‌های هنرهای تجسمی است که در آن هنرمند با استفاده از مواد و مصالح مختلف، حجم‌هایی زیبا و جذاب خلق می‌کند. مجسمه‌سازی هنری دیرینه است. بشر در گذشته معمولاً با تراشیدن و یا حجم دادن به مواد اولیه‌ای مانند فلز، چوب، سنگ و… دست‌سازه‌های زیبا و جذابی را خلق می‌کرده است. به همین دلیل می‌توان گفت که ما مجسمه‌سازی را از نیاکان خود به ارث برده‌ایم.

در طول قرن‌ها هنر مجسمه‌سازی تغییرات زیادی کرده است و دنیای مدرن در شکل‌گیری مجسمه‌های متفاوت نقش مهمی داشته‌اند با این حال مجسمه‌سازی هنوز همان هنر قدیمی بشر است.

مجسمه فلزی اثر بهمن1
مجسمه فلزی اثر بهمن

امروزه سلیقه و نظر مردم بیشتر از گذشته جذب مجسمه‌های فلزی شده و ازاین‌رومحبوبیت و فروش آن‌ها بسیار افزایش پیدا کرده است. مجسمه‌های فلزی معمولاً با قطعاتی از فلز ساخته می‌شود که با حرارت دادن به این قطعات، مجسمه فرم، شکل و روح می‌گیرد. آلیاژ مس، برنز و آهن از قدیمی‌ترین و محبوب‌ترین فلزاتی هستند که از آن‌ها برای ساخت انواع مجسمه فلزی استفاده می‌کنند. این نوع مجسمه‌ها مقاومت بسیار بالایی دارند و می‌توان از آن‌ها در بخش‌های مختلف منزل برای افزایش زیبایی استفاده کرد.

خرید مجسمه به عنوان هدیه
بیشتر بخوانید...

فلزهای مناسب برای ساخت مجسمه فلزی

برای ساخت مجسمه فلزی می‌توان از فلزات مختلفی استفاده کرد. آهن، چدن، فرفورژه، استیل، مس و قلع از جمله بهترین فلزات برای انجام این کار است. در ادامه ویژگی‌های هرکدام از این فلزات را مورد بررسی قرار می‌دهیم.

آهن: در بین فلزات، آهن شناخته‌شده‌ترین فلز است که معمولاً از آن در ساخت ابزارها، وسایل پخت و پز و برخی از مجسمه‌ها استفاده می‌کنند. مجسمه‌هایی که با آهن ساخته می‌شوند، در برابر رطوبت و آب مقاوم هستند و دیرتر زنگ می‌زنند.

چدن: چدن دارای مقدار زیادی کربن است که این موضوع شکنندگی آن را بالا می‌برد؛ به همین دلیل از آن برای ساخت مجسمه فلزی استفاده نمی‌کنند. معمولاً این فلز برای پوشش‌های تزئینی کاربرد دارد.

فرفورژه کربن کمتری از کربن دارد و بسیار نرم است؛ ازاین‌رو به‌راحتی می‌توان با این فلز کار کرد و دست‌سازهای زیبا و جذابی را ساخت.

استیل: برای ساخت مجسمه فلزی براق، استیل می‌تواند بهترین گزینه باشد. این فلز خواصی مابین چدن و فرفورژه دارد و برای مجسمه‌سازی بسیار مناسب است.

مس: یکی از بارزترین ویژگی‌های فلز مس، انعطاف‌پذیری آن است و به همین جهت از آن برای ساخت مجسمه فلزی و وسایل تزئینی استفاده می‌کنند.

قلع: برای ساخت آثار هنری جذاب و خاص، فلز قلع بسیار کاربرد دارد. این فلز بسیار ارزان است و به راحتی می‌توان به آن دسترسی داشت. قلع ظاهرش شبیه به نقره است و آثاری که با آن ساخته می‌شود، ظاهر زیبایی دارند.

مجسمه فلزی اثر کسمه1
مجسمه فلزی اثر گروه هنری کسمه

روش ساخت مجسمه فلزی

برای ساخت مجسمه‌های فلزی از لوازم و مواد مختلفی استفاده می‌کنند که هرکدام از آن‌ها در مراحل ساخت مجسمه نقش متفاوتی دارند. از مهم‌ترین ابزاری که برای این امر مورد استفاده قرار می‌گیرند، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

  • دستگاه فرز
  • اره آهن‌بر
  • دستگاه جوشکاری تیگ
  • سیم‌چین
  • برس سیمی ضدزنگ
  • فلز یا میله فلزی ضدزنگ با ابعاد مختلف

مجسمه فلزی در مراحل مختلفی ساخته می‌شود. به طور کلی در مرحله اول با توجه به‌اندازه مجسمه نوع فلز و اندازه آن مشخص می‌شود. در مرحله بعدی ساخت مجسمه آغاز شده و در آخرین مرحله از برس ضدزنگ برای تمیزکاری آن استفاده می‌کنند.

مجسمه فلزی اثر کسمه

استفاده از مجسمه فلزی در دکوراسیون داخلی

این روزها مجسمه‌های فلزی را می‌توانید در بسیاری از خانه‌ها و در دکوراسیون داخلی منازل ببینید. وجود فلز در خانه می‌تواند سبب ایجاد عمق و هماهنگی در المان‌های مختلف دکوراسیون شود. استفاده از فلزات، استایلی زیبا و مدرن را برای خانه به ارمغان می‌آورد و زیبایی و طراوت خاصی به منازل می‌دهد.

با توجه به این توضیحات باید گفت که وجود مجسمه فلزی در هر خانه‌ای می‌تواند تأثیر بسیار زیادی در زیبایی ظاهری آن داشته باشد. شما هم اگر می‌خواهید خانه‌ای آراسته و مدرن داشته باشید استفاده از مجسمه‌های فلزی را هرگز فراموش نکنید.

استفاده از فلزات در طراحی دکوراسیون فقط محدود به استفاده از مجسمه‌های فلزی نمی‌شود بلکه می‌توان در انتخاب سایر لوازم و تجهیزات خانه از ترکیب مدل‌های مختلف وسایل فلزی استفاده کرد.

مجسمه فلزی اثر کسمه2
مجسمه فلزی اثری از گروه هنری کسمه

راهنمای خرید مجسمه فلزی

در هنگام خرید مجسمه باید به موارد مختلفی توجه کرد و سپس مجسمه را بر اساس سلایق خود خریداری کنید. در قدم اول برای خرید مجسمه توجه به سبک و چیدمان دکوراسیون داخلی بسیار اهمیت دارد. به عنوان مثال اگر منزل خود را خیلی کلاسیک چیدمان کرده‌اید باید به دنبال نوع خاصی از مجسمه‌های فلزی بروید، برای خانه شما احتمالاً مجسمه‌های برنزی راهگشا باشند.

اگر خانه‌ای مدرن دارید مجسمه‌های انتزاعی و مفتولی هماهنگی خوبی با دیزاین شما خواهند داشت. به‌طوری کلی در خانه‌هایی که دکوراسیون آن‌ها مدرن طراحی شده‌اند، استفاده از مجسمه‌های فلزی تأثیر زیادی در زیباسازی منزل خواهد داشت.

فضا و بزرگی محیطی که قرار است مجسمه‌های فلزی را در آن قرار دهید از دیگر مواردی است که باید قبل از خرید وسایل تزیینی به آن توجه کنید. استفاده از تعداد زیاد مجسمه، در خانه‌هایی که فضای محدودی دارند، چیدمان خانه را نامنظم و ناهماهنگ نشان می‌دهد. همچنین در چنین خانه‌هایی استفاده از مجسمه‌های بزرگ نیز توصیه نمی‌شود.

دکوراسیون منازل در مدل‌ها و طرح‌های مختلفی چیده می‌شوند و هرکدام از این طرح‌ها نیاز به وسایل تزیینی مختلفی دارد. مجسمه‌های فلزی با انواع و شکل‌های گوناگونی در بازار وجود دارند؛ این موضوع دست شما را در انتخاب مجسمه‌هایی که متناسب با طراحی داخلی خانه‌تان باشد، باز می‌گذارد.

۵ دلیل مهم برای خرید آثار هنری مناسب خانه
بیشتر بخوانید...

امروزه به دلایل مختلفی سلایق افراد در انتخاب و چیدمان دکوراسیون داخلی تغییر کرده است. دیگر استفاده از دکوراسیون کلاسیک جذابیت چندانی ندارد و افراد به دنبال مدرن کردن سبک طراحی داخلی منازل خود هستند. استفاده از مجسمه فلزی می‌تواند برای این امر بسیار کمک‌کننده باشد.