افراد خودشیفته ممکن است در ظاهر بسیار جذاب و دوست‌داشتنی به نظر برسند. آن‌ها می‌توانند توجه دیگران را به خود جلب و به آن‌ها القاء کنند که افراد فوق‌العاده‌ای هستند. این افراد از کاریزما و جذابیت خود استفاده می‌کنند تا در چشم دیگران کامل و بی‌نقص به نظر برسند.

اما پشت بذل و بخشش خودشیفته‌ها معمولاً منظور خاصی نهفته است. آن‌ها می‌خواهند شما را تحت کنترل خود داشته باشند.

خودشیفته‌ها از ارتباط با شما چه چیزی به دست می‌آورند؟

یک فرد عادی که اعتمادبه‌نفس قابل‌قبولی دارد، نسبت به خودش احساس رضایت می‌کند اما به دنبال کنترل دیگران نیست.

در مورد افراد خودشیفته اما وضعیت فرق می‌کند. آن‌ها از طریق اعتمادبه‌نفس بالایی که دارند، به دنبال کنترل عکس‌العمل‌های دیگران نسبت به خود هستند. تحقیقات نشان می‌دهد تفاوتی جدی میان اعتمادبه‌نفس یک فرد خودشیفته و اعتمادبه‌نفس یک فرد عادی وجود دارد.

خودشیفته‌ها از ارتباط با شما چه چیزی به دست می‌آورند؟

زمانی که شما وقت خود را با یک فرد خودشیفته می‌گذرانید، معمولاً از نظر ذهنی احساس خستگی می‌کنید و گاهی هم شاید حس کنید به حریم خصوصی شما تجاوز شده است.

افراد خودشیفته به فضای احساسی و ذهنی شما هجوم می‌آورند و تمام توجه و انرژی شما را برای خود می‌خواهند. برای چنین افرادی بسیار سخت است که درگیر یک ارتباط دوطرفه نرمال باشند و هر دو طرف در این رابطه به‌طور برابر سهم داشته باشند.

روانشناسی هدیه دادن و بررسی نکات کلیدی آن
بیشتر بخوانید...

فرد خودشیفته تلاش می‌کند تمام توجه را از آن خود کند و ذهن شما را تحت کنترل داشته باشد. به همین خاطر در چنین ارتباطی انرژی شما تحلیل می‌رود.

افراد خودشیفته به‌شدت از خودشان بدشان می‌آید و تلاش برای ادامه گفتگو یا رابطه با آن‌ها، باعث می‌شود شما کاملاً بی انرژی شوید.

خودشیفته ها

هدیه خودشیفته به شما، هدیه‌ای به خودش است

کاری که فرد خودشیفته برای شما انجام می‌دهد، از روی عشق و محبت نیست. یافته‌های جدید نشان می‌دهد که خودشیفته‌ها نه برای ایجاد حس خوب و ابراز محبت و علاقه به‌طرف مقابل، بلکه برای رسیدن به خواسته‌هایشان به دیگران «هدیه» می‌دهند.

در تحقیقی که در سال ۲۰۱۶ انجام شد، انگیزه‌های هدیه دادن در افرادی که دارای اعتمادبه‌نفس نرمال هستند، و کسانی که دارای سطح بالایی از خودشیفتگی هستند، بررسی شد.نتیجه این بود که افراد خودشیفته با این هدف هدیه می‌دهند که توجه و وفاداری دریافت‌کننده هدیه را نسبت به خود حفظ کنند، و روی او کنترل داشته باشند.

۵ نکته برای درک بهتر کسانی که زبانشان، زبان هدیه است
بیشتر بخوانید...

وقتی خودشیفته‌ها هدایایی گران‌قیمت می‌دهند، دلیلش این نیست که برای شما ارزش زیادی قائل‌اند. آن‌ها با این کار می‌خواهند در چشم شما فردی عالی و فوق‌العاده باشند. طبیعتاً ما به اشخاصی که دوستشان داریم، در مناسبت‌های مختلف و حتی بدون هیچ مناسبت خاصی هدیه می‌دهیم تا عشق و علاقه خود را به آن‌ها نشان دهیم.

ما هدیه نمی‌دهیم که دیگران را به خود مدیون کنیم، روی آن‌ها کنترل داشته باشیم و یا وادارشان کنیم کارهایی را که ما می‌خواهیم، انجام دهند.

درمقابل، خودشیفته‌ها از روی احساس ضعف، نیاز به جلب‌توجه و همین‌طور برای به دست گرفتن کنترل ذهنی دیگران به سراغ هدیه دادن می‌روند.

هدیه دادن خودشیفته ها

افراد با نیت و اهداف خیر، تا جایی که در توان دارند، به دیگران می‌بخشند و بیشتر از آن احتمالاً دچار رنج و آسیب می‌شوند؛ اما خودشیفته‌ها می‌بخشند، چون دچار رنج و آسیب هستند.رنج احتمالی از دست دادن دیگران باعث می‌شود آن‌ها دست به هر کاری بزنند تا بقیه را در کنار خود نگه‌دارند، و همچنان موردتوجه و تأیید باشند.

طبق تحقیقات، همه ما نیاز به کمی «خودشیفتگی نرمال» داریم تا احترامی را که تصور می‌کنیم شایسته‌اش هستیم، از سوی دیگران دریافت کنیم.

هدیه خودخواهانه

البته همیشه باید میزان اعتمادبه‌نفس خود را کنترل کنیم. این اعتمادبه‌نفس باید در حدی باشد که میزان خودباوری ما را نشان دهد و باعث شود نسبت به خود حس خوبی داشته باشیم.

بودن با کسانی که اعتمادبه‌نفس خوبی دارند، هیچ ضرری برای ما ندارد. طبق تحقیقات، ما ترجیح می‌دهیم در کنار دوستانی باشیم که اعتمادبه‌نفس بالایی دارند، چون بودن با آن‌ها همیشه لذت‌بخش است.