اهمیت رنگ‌ها در هدیه دادن

وقتی می‌خواهید هدیه‌ای فوق‌العاده و به‌یادماندنی به یکی از دوستان و یا عضوی از خانواده خود بدهید، نکات زیادی را باید در نظر بگیرید. یکی از این نکات که اهمیت زیادی هم دارد، رنگ هدیه است. مسئله‌ای که شاید خیلی وقت‌ها به‌اندازه کافی به آن توجه نمی‌کنیم. هر رنگی پیام و معنای متفاوتی را منتقل می‌کند. برای اینکه هدیه‌ای که انتخاب می‌کنید کاملاً متناسب با شخصیت و علایق فرد موردنظرتان باشد، حتماً باید معنا و مفهوم رنگ‌ها را هنگام خرید آثار هنری در نظر بگیرید.

روانشناسی رنگ‌ها

ما در زندگی روزمره در محاصره رنگ‌ها هستیم و به‌طور ناخودآگاه، به‌خصوص در برقراری ارتباطات با دیگران از آن‌ها تأثیر می‌گیریم. محققان با مطالعه روانشناسی رنگ‌ها دریافته‌اند که اگرچه هر رنگ می‌تواند تأثیرات مختلفی روی افراد با روحیات مختلف بگذارد، اما یک سری قوانین کلی در مورد تأثیر رنگ‌ها بر افکار و احساسات ما وجود دارد. بیایید برخی از ویژگی‌های رنگ‌های اصلی را با هم مرور کنیم.

قرمز- قدرتمند

قرمز- قدرتمند، اکتیو و دارای ویژگی‌های فیزیولوژیک

ویژگی‌های مثبت

حس شجاعت، قدرت، گرما، انرژی و بقا را به وجود می‌آورد و آن را افزایش می‌دهد، محرک، هیجان‌آور و دارای خاصیت مردانگی است. رنگ قرمز واکنش «جنگ یا گریز» را در فرد به وجود می‌آورد (پاسخ جنگ یا گریز، که به آن پاسخ استرس حاد هم می‌گویند، واکنشی فیزیولوژیک است که در مواجهه با چیزهایی ایجاد می‌شود که از نظر ذهنی یا جسمی رعب‌آور است)

۵ دلیل مهم برای خرید آثار هنری مناسب خانه
بیشتر بخوانید...

 ویژگی‌های منفی

حس سرکشی و پرخاشگری دارد. چشم را آزار می‌دهد. شدت و فشار بیش از اندازه‌اش باعث آشفتگی و عصبانیت می‌شود.

قرمز که طولانی‌ترین طول موج را دارد، رنگی قدرتمند است. اگرچه از نظر فنی رنگ قرمز قابل‌رؤیت‌ترین رنگ نیست، اما شدت آن چشم‌ها را به خود جلب می‌کند. از این ویژگی و تأثیر آن در چراغ‌های راهنمایی سراسر جهان استفاده می‌شود. تأثیر رنگ قرمز، فیزیکی است؛ یعنی محرک است و ضربان قلب را افزایش می‌دهد و این حس را به وجود می‌آورد که زمان سریع‌تر می‌گذرد. ویژگی مردانه رنگ قرمز، می‌تواند غریزه «جنگ یا گریز» را فعال کند. رنگی ساده و خالص است و ظرافتی ندارد. قرمز تحریک‌کننده و پرشور است، اما درعین‌حال می‌تواند حس سرسختی و پرخاشگری را هم منتقل کند.

آبی- متفکرانه

آبی- متفکرانه

ویژگی‌های مثبت

رنگ آبی دارای ویژگی‌های هوشمندانه است. در برقراری ارتباط و ایجاد حس آرامش و اعتماد تأثیر زیادی دارد. نشان‌دهنده حس کار آیی و وظیفه‌شناسی است. آبی رنگ ِ تأمل، منطق و همچنین خونسردی است. به عنوان هدیه مناسب، به شما پیشنهاد خرید ماگ و ظروف به رنگ آبی را می‌دهیم.

ویژگی‌های منفی

رنگی سرد و القاکننده حس دوری، بی‌احساسی و بی‌مهری است.

آبی، رنگ تفکر و آرامش است. این رنگ، برعکس قرمز که عکس‌العمل فیزیکی به همراه دارد، بیشتر ذهن را تحت تأثیر قرار می‌دهد. آبیِ پررنگ باعث تحریک قدرت تفکر، و آبیِ کم‌رنگ باعث آرام شدن ذهن و ایجاد تمرکز می‌شود. آبی، رنگی آرامش‌بخش در برقراری ارتباط است. اجسام آبی به‌اندازه اجسام قرمز توجه ما را جلب نمی‌کنند. تحقیقات مختلف نشان می‌دهند که آبی، رنگ موردعلاقه بسیاری از مردم جهان است. از طرف دیگر، آبی می‌تواند حس سرما، بی‌احساسی و بی‌مهری را نیز منتقل کند.

زرد- عاطفی

ویژگی‌های مثبت:

رنگ زرد القاکننده حس خوش‌بینی و اعتمادبه‌نفس و نشان‌دهنده برون‌گرایی، قدرت عاطفی، دوستی و خلاقیت است. از طرفی قدرت ذهنی و هوشیاری را افزایش می‌دهد.

زرد- عاطفی

ویژگی‌های منفی:

القاکننده حس ترس و اضطراب است و در عین حس شور و زندگی که در خود دارد، می‌تواند باعث افسردگی در افرادی شود که زیاد در معرض آن قرار می‌گیرند.

رنگ زرد، طول موجی نسبتاً بلند دارد، و اساساً رنگی تحریک‌کننده است. این رنگ، عواطف را تحریک می‌کند، و از نظر روانشناسی، قوی‌ترین رنگ محسوب می‌شود. شدت مناسب رنگ زرد روحیه و عزت‌نفس را افزایش می‌دهد و اعتمادبه‌نفس و خوش‌بینی به همراه دارد. شدت بیش‌ازاندازه، یا تناژ نامناسب رنگ زرد در یک ترکیب رنگی، می‌تواند با کاهش اعتمادبه‌نفس، باعث ترس و اضطراب شود.

سبز- تعادل

سبز- تعادل

ویژگی‌های مثبت

رنگ سبز حس هماهنگی، تعادل، نشاط، عشق، آرامش و اطمینان را در خود دارد. همچنین نماد صلح و آگاهی از محیط‌ زیست است. به طور مثال شما برای القا این، می‌توانید در خرید زیورآلات به عنوان هدیه برای مخاطب خود از رنگ سبز استفاده کنید.

 ویژگی‌های منفی

سبز می‌تواند در عین شادابی و نشاط، باعث بی‌حوصلگی، احساس ضعف و رکود، رخوت و بی‌حالی شود.

رنگ سبز هماهنگی خوبی با چشم دارد و باعث آرامش آن می‌شود. این رنگ که در مرکز طیف رنگ‌ها قرار دارد، رنگ تعادل است؛ مفهومی که اهمیت بسیار زیادی دارد. سرشار بودن طبیعت و دنیای اطراف ما از رنگ سبز، نشان‌دهنده وجود آب زیاد و فراوانی است، بنابراین رنگ سبز باعث امنیت خاطر ما می‌شود. از طرف دیگر، استفاده نادرست از رنگ سبز می‌تواند موجب ایجاد حس رخوت و کسالت شود

بنفش- معنوی

بنفش- معنوی

ویژگی‌های مثبت

رنگ بنفش نشان‌دهنده نوعی آگاهی معنوی، اصالت، بصیرت و حقیقت است. همچنین حس تجمل، کیفیت و قدرت کنترل را القا می‌کند.

ویژگی‌های منفی

بنفش رنگ درون‌گرایی است. البته نوعی درون‌گرایی که به انحطاط، سرکوب و حس حقارت مربوط می‌شود.

بنفش کوتاه‌ترین طول موج را دارد و نشانگر تفکر و تعمق در ارزش‌های معنوی است. این رنگ نماد درون‌گرایی است و به آرامش عمیق و مراقبه کمک می‌کند. بنفش رنگ تجمل، و نشانگر کیفیت بالاست. رنگ بنفَش که آخرین طول موج قابل‌مشاهده قبل از اشعه ماوراءبنفش است، با زمان و مکان و کیهان ارتباط دارد. استفاده بیش‌ازحد از رنگ بنفش می‌تواند باعث درون‌نگری بیش‌ازحد شود و تُناژ نامناسب آن می‌تواند بیش از هر رنگ دیگری تند و زننده باشد و احساس بی‌ارزش بودن را القا کند.

آشنایی با هنر نقاشی و تکنیک‌های آن
بیشتر بخوانید...

نارنجی

ویژگی‌های مثبت

نارنجی رنگ ِآرامش جسمی، میل به غذا و تمایل به تفریح است. این رنگ باعث به وجود آمدن حس گرما، امنیت، اشتیاق و فراوانی می‌شود و احساسات را تحریک می‌کند.

نارنجی

 ویژگی‌های منفی

رنگ نارنجی باعث القای حس محرومیت و سرخوردگی می‌شود. همچنین نوعی سهولت و نابالغی را تداعی می‌کند.

نارنجی ترکیبی از قرمز و زرد، و رنگی محرک است. واکنش نسبت به رنگ نارنجی، ترکیبی از واکنش‌های جسمی و عاطفی است. این رنگ باعث تمرکز ذهن روی آرامش و راحتی جسمی، میل به غذا و گرما، سرپناه، و همین‌طور باعث بروز راحت‌تر احساسات می‌شود. نارنجی رنگ سرگرمی است. از طرف دیگر ممکن است حس محرومیت بدهد. این حس به‌ویژه هنگامی ایجاد می‌شود که از نارنجی گرم و یا ترکیب آن با رنگ مشکی، استفاده می‌شود. استفاده بیش‌ازحد از رنگ نارنجی، حس پوچی و تفکر سطحی را به مخاطب انتقال می‌دهد.

صورتی

صورتی

 ویژگی‌های مثبت

صورتی باعث ایجاد حس زنانگی، عشق و رابطه جنسی، بقا، آرامش جسمانی و تربیت و پرورش می‌شود. رد پای این رنگ بخصوص را در هنر نقاشی به خصوص در نقاشی‌های کودکان می‌توان دید.

 ویژگی‌های منفی

رنگ صورتی باعث ایجاد حس کنترل و محدودیت می‌شود. نشانه ضعف مردانگی و ضعف جسمی است و حس نوعی کلاستروفوبیای عاطفی را به وجود می‌آورد. (کلاستروفوبیا یا تنگناهراسی، حس ترس از فضاهای بسته و هراس گیرکردن در فضای تنگ را می‌گویند)

ازآنجاکه رنگ صورتی از خانواده رنگ قرمز است، تأثیرات جسمی و فیزیولوژیک دارد. تفاوت اثر آن با اثر رنگ قرمز در این است که به‌جای تحریک، باعث آرامش می‌شود. (جالب اینجاست که قرمز تنها رنگی است که طیف‌های رنگی آن نام‌های جداگانه‌ای دارند. طیف رنگ‌های دیگر، مانند آبی، سبز، زرد و … را آبی روشن، سبز روشن و … می‌نامند.) ازنظر روانشناسی رنگ، صورتی رنگی قدرتمند و نماد زنانگی و بقای نسل است. همچنین رنگ تربیت و پرورش و از نظر جسمی، آرامش‌بخش است. شدت رنگ صورتی می‌تواند از نظر جسمی باعث القای احساس سستی شود.

خاکستری-خنثی

خاکستری-خنثی

ویژگی‌های مثبت

خاکستری از نظر روان‌شناختی، رنگی خنثی است.

ویژگی‌های منفی

رنگ خاکستری نشان‌دهنده عدم اعتمادبه‌نفس، دل‌مردگی، افسردگی، کسالت و القاکننده نوعی انرژی پایین است.

خاکستری تنها رنگی است که هیچ ویژگی روان‌شناختی خاصی ندارد. جهان خاکستری بسیار دلگیر و افسرده کننده است، و زندگی در چنین جهانی باعث می‌شود ذهن ما به شکلی به خواب زمستانی برود. اگر در یک ترکیب رنگی، از تناژ مناسب خاکستری استفاده نشود، غلبه این رنگ بر رنگ‌های دیگر باعث ایجاد حس افسردگی و خمودگی می‌شود. استفاده زیاد از رنگ خاکستری معمولاً حس عدم اعتمادبه‌نفس و ترس از مواجهه با دیگران را القا می‌کند.

سیاه- مطلق و یکپارچه

ویژگی‌های مثبت

رنگ سیاه نشانه ظرافت، تجمل، امنیت، کار آیی، امنیت عاطفی و اصالت است. اگر اهل آثار هنری باشید و آن‌ها را به عنوان پیشنهادی برای خرید هدیه بدانید، مجسمه سیمی در رنگ سیاه جزو مورد علاقه‌ترین رنگ‌های هنرمندان این اثر هنری می‌باشد.

سیاه- مطلق و یکپارچه

ویژگی‌های منفی

سیاه نماد ظلم، سردی، تهدید و افسردگی است.

سیاه بالاترین رنگ است، و ویژگی‌های روان‌شناختی آن بسیار قابل‌توجه است. این رنگ خاصیت محافظتی دارد، زیرا تمام انرژی‌هایی را که به سمت شما می‌آید، جذب می‌کند و مانند سپری محافظ، شخصیت شما را در بر می‌گیرد. رنگ سیاه در واقع نشانه نبودن نور است، و به همین دلیل می‌تواند باعث ایجاد حس ترس و تهدید شود، زیرا بسیاری از مردم از تاریکی می‌ترسند. سیاه، رنگی مطلق و نماد یکپارچگی است. این ویژگی را می‌توان برای ایجاد حس تعالی و قدرت به کار گرفت. ویژگی‌های رنگ سیاه در کنار رنگ سفید بسیار برجسته‌تر می‌شوند. رنگ سیاه حسی از وقار و جدیت را نیز القا می‌کند.

۱۰ نکته و دلیل اصلی برای خرید و استفاده از آثار هنری
بیشتر بخوانید...

سفید

 ویژگی‌های مثبت

رنگ سفید نماد تمیزی و بهداشت، بکر بودن، شفافیت، خلوص، پاکیزگی، سادگی، ظرافت و کار آیی است.

ویژگی‌های منفی

سفید می‌تواند القاکننده حس عقیم بودن و ناکارآمدی، سردی، رودررویی با موانع، بی‌مهری و نخبه‌سالاری افراطی شود.

برعکس رنگ سیاه که ویژگی اصلی آن جذب کامل است، سفید بازتاب مطلق است. رنگ سفید نیروی طیف رنگی را به‌طور کامل به چشم ما منعکس می‌کند، و می‌تواند برای عملکرد چشم، ایجاد مانع کرده و به آن فشار وارد کند. سفید این پیام را منتقل می‌کند: «به من دست نزن!». رنگ سفید نیز مانند سیاه، رنگی خالص، و نماد بهداشتی و استریل بودن است. رنگ سفید همچنین به درک بهتر فضا کمک می‌کند. از ویژگی‌های منفی آن می‌توان به ایجاد حس عقیم بودن اشاره کرد. تأثیر منفی رنگ سفید بر روی رنگ‌های گرم این است که باعث می‌شود تند و زننده به نظر برسند.

روانشناسی رنگ‌ها

قهوه‌ای

ویژگی‌های مثبت

رنگ قهوه‌ای باعث ایجاد حس جدی بودن، گرمی، طبیعت، خاکی بودن، اطمینان و پشتیبانی می‌شود.

ویژگی‌های منفی

قهوه‌ای با حس جدی بودنی که دارد، نبودن حس شوخ‌طبعی و دل‌فریبی را به همراه دارد.

رنگ قهوه‌ای، ترکیبی از رنگ‌های قرمز و زرد، و درصد بالایی از رنگ سیاه است. در نتیجه، جدیت آن همانند رنگ سیاه اما نسبت به آن گرم‌تر و ملایم‌تر است. این رنگ بخشی از ویژگی‌های رنگ‌های قرمز و زرد را هم در خود دارد. رنگ قهوه‌ای با زمین و طبیعت ارتباط نزدیکی دارد. رنگی یکپارچه است و حس اعتماد را القا می‌کند. برخلاف رنگ سیاه که احساس سرکوب را به وجود می‌آورد، بیشتر مردم از رنگ قهوه‌ای حس حمایت دریافت می‌کنند. این ویژگی مثبت رنگ قهوه‌ای نسبت به رنگ سیاه است.